Močové cesty mohou někdy trochu zlobit. Zvlášť, pokud zanedbáváme doporučený pitný režim, hygienu a posilování imunitního systému. Že jsme se nechovali zrovna příkladně pak obvykle signalizuje třeba pálení a bolest při močení. Aby se tento nešvar často neopakoval, v dnešním článku se podíváme na to, jaké bylinky na močový měchýř můžete vyzkoušet!
Obsah
Fungující močové ústrojí je nezbytné pro naše přežití. Nevěříte? V tom případě se zamyslete nad tím, že ledviny každou minutu našeho dne filtrují krev, ze které zachytávají odpadní látky, které už organismus nedokáže nijak smysluplně využít. Tento filtrační systém pak pošle nezužitkovatelné přebytky močovody do močového měchýře, odkud se pak dostanou při močení pryč.
Z toho důvodu se močové cesty spolu s ledvinami považují za jednu z důležitých součástí přirozené detoxikace těla. A jednou z možností, jak ji můžeme podpořit, je například zvýšení příjmu vody v průběhu dne.
Na druhou stranu – i přesto, že si močové cesty dovedou efektivně poradit s odvodem všeho nepotřebného a špatného z těla pryč, neznamená to, že nejsou náchylné ke vzniku různých potíží. Ty mohou souviset s oslabenou obranyschopností, hormonálními změnami, problémy s prostatou nebo s nesprávně vedenou intimní hygienou, kvůli které se přes močovou trubici dostane dovnitř něco, co by správně nemělo.
Jaké to může mít následky, to určitě dobře víte. Kromě neustálého nutkání na malou se mnohdy objevuje i pálení a řezání při močení, zakalená moč, bolest v podbřišku nebo zapáchající moč. Když se infekce rozšíří dál do močového měchýře a ledvin, může se objevit i teplota, zvracení a bolest v zádech. Z toho důvodu je důležité podchytit začínající infekci močových cest včas a zvolit její správné řešení.
Jakou roli v tom mohou hrát bylinky na ledviny? A kterým rostlinám důvěřovaly při udržování normální kondice močového traktu i naše babičky a prababičky?
Péče o močové cesty přírodní cestou
Nejlepší samozřejmě vždycky je, když k infekci vůbec nedojde. Právě proto potřebuje každý z nás vědět, jak se má o své močové cesty průběžně (a správně) starat. A to jde velmi dobře i přírodní cestou. Stačí, když budete dodržovat několik jednoduchých zásad.
Mezi hlavní pilíře péče o močový trakt patří pití dostatečného množství tekutin, které se může odvíjet od úrovně fyzické aktivity a ročního období. Za naprostý základ se však považuje alespoň 2,5 až 3 litry vody denně. S tím, že se do pitného režimu zahrnují i polévky a potraviny bohaté na vodu (salátová okurka, meloun, rajčata…).
Stejně důležitá je i správně prováděná intimní hygiena. Nejde jen o to, že se ženy mají na toaletě po vykonání malé potřeby utírat správným směrem, ale také o to, že je klíčové pravidelné mytí vodou a prostředkem pro intimní hygienu, střídání spodního prádla a nošení kusů, které jsou dostatečně prodyšné. Jelikož hodně infekcí vzniká i po intimním styku, je vhodné se hned po něm odebrat na toaletu a vykonat malou potřebu.
Za nevhodné se také považuje dlouhodobé a časté zadržování moči. Jakmile cítíte potřebu, běžte si odskočit. Při problémech s prostatou se ještě ujistěte, že vám v močovém měchýři nezůstal zbytek přebytečné tekutiny, proto s močením nespěchejte. A také posilujte svůj imunitní systém, protože i na jeho správné funkci a síle při prevenci nejrůznějších problémů, včetně těch, které souvisí s močovým ústrojím, záleží.
Podle potřeby také můžete vyzkoušet bylinky na močové cesty, které se dají užívat v rámci zdravé životosprávy, ale i při počínajících potížích. Které to ale jsou? A co nám mohou nabídnout?
Kdy bylinky na močové cesty pomohou?
Bylinky na podporu normální funkce močových cest můžete vyzkoušet tehdy, kdy začínáte vnímat mírný nekomfort během močení. Ten obvykle signalizuje, že se něco děje a je potřeba rychle zasáhnout. Některé bylinky mohou přispět k normálnímu pH moči, které může mít vliv na (ne)pohostinnost prostředí pro patogeny. Další mohou podporovat boj těla proti mikroorganismům, protože mohou přispět k antioxidaci. A další bylinky se v tradiční lidové medicíně využívají pro své močopudné účinky.
To zjednodušeně řečeno znamená, že mohou podpořit odvádění přebytečné vody z těla. Jelikož voda se (kromě dýchání, pocení a stolice) dostává z těla pryč hlavně přes močové cesty, může přispět k jejich propláchnutí.
4 nejlepší bylinky na močové cesty
Bylinka | Účinky |
---|---|
Přeslička rolní | Podpora močení, antioxidant, prevence ledvinových kamenů |
Lichořeřišnice větší | Antiseptikum, diuretikum, podpora při infekcích močových cest |
Zlatobýl obecný | Proplachování močových cest, podpora při močových kamenech |
Kopřiva dvoudomá | Podpora imunity, pomoc při infekcích močových cest |
Přeslička rolní
Tradičně se používala k zastavení krvácení, hojení vředů a ran a k léčbě tuberkulózy a problémů s ledvinami. Přeslička rolní obsahuje především křemík, který podporuje normální stav kostí. Používá se také jako diuretikum (látka na podporu močení a odvodnění) a jako složka některých kosmetických přípravků.
Jedna studie zkoumala užívání přesličky lidmi, kteří měli v anamnéze ledvinové kameny z kyseliny močové. U lidí, kteří užívali přesličku, došlo ke zvýšení diurézy (vylučování moči). Jiné studie zase naznačují, že přeslička má antioxidační vlastnosti.
Vzhledem k jejímu podpůrnému vlivu na močové cesty se běžně doporučuje například na ledvinové kameny a na infekce močových cest.
Lichořeřišnice větší
Lichořeřišnice větší se tradičně používala při nachlazení, tvorbě nových krvinek, infekcích močových cest a jako antiseptikum. Uvádí se také, že vykazuje výrazné diuretické a antihypertenzní účinky. Někdy se o ní dokonce s menší nadsázkou říká, že jde o přírodní antibiotikum. V některých případech se dokonce uvádí, že její užívání je možné i při léčbě antibiotiky, která se užívají při těžkých bakteriálních infekcích močových cest, protože může podpořit boj těla a léků proti přemnožení nežádoucích mikroorganismů v močovém traktu. Nelze ji ale v pravém smyslu považovat za plnohodnotnou antibiotickou náhradu.
Zlatobýl obecný
Poměrně dobře známou bylinkou (nejen) na močové cesty je v lidové medicíně i zlatobýl obecný, který se normálně vyskytuje i v našich končinách.
V minulosti se zlatobýl používal na kůži k hojení ran. Používá se také jako diuretikum, což znamená, že pomáhá tělu zbavit se přebytečné tekutiny. Zlatobýl se také dříve používal k léčbě tuberkulózy, cukrovky, zvětšení jater, dny, hemoroidů, vnitřního krvácení, astmatu a artritidy. V lidovém léčitelství se i dnes používá jako výplach úst při zánětech v ústech a krku.
Co se týče močových cest, podporuje odvádění vody z těla, takže pomáhá propláchnout močové cesty. Někdy se také doporučuje jako přírodní prostředek na močové kameny. Nejspíš proto, že jakmile dojde k jejich vylučování, je extrémně důležitý dobře nastavený pitný režim, který podporuje časté močení. Právě díky tomu se mohou postupující močové kameny snáze vyplavit ven z těla.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá se považuje za nekorunovanou královnu všech bylinek. A to soudě podle toho, jakými všemi způsoby ji dokázali naši předkové využít. Mnoho z nich ji dokonce používalo i při vaření a pečení. (Možná jste někdy slyšeli o kopřivové polévce, čaji nebo o tom, že se přidává do velikonoční nádivky.)
Kopřiva se již stovky let v lidové medicíně používá k ošetření bolestivých svalů a kloubů, ekzémů, artritidy, dny a chudokrevnosti. Dnes ji mnoho lidí používá i při potížích v počátcích zvětšené prostaty (tzv. benigní hyperplazie prostaty). Používá se také při infekcích močových cest, senné rýmě (alergické rýmě) nebo v obkladech či krémech, které se aplikují na bolavé svaly a klouby. Někteří lidé ji pak také aplikují i na bodnutí hmyzem.
Co dalšího pomůže?
Klikva velkoplodá
Mezi další populární složky rostlinného původu nepochybně patří i klikva velkoplodá. U ní si ale dávejte pozor na snadnou záměnu s brusinkou, protože nejde o jednu a tu samou věc.
Jak jistě víte, jde o červené bobule, které se sklízejí a následně se zpracovávají pro další účely. Mezi ně patří i její využití v přírodních doplňcích stravy na podporu normální činnosti močového ústrojí.
Kromě toho, že je klikva zdrojem antioxidantů, obsahuje takzvané proanthokyanidiny, které ztěžují bakteriím v močovém traktu, aby se uchytily na stěny močových cest, kde by mohly dále škodit. Dále klikva obsahuje kyselinu benzoovou a vitamín C. A i to jsou látky, které mohou podpořit boj těla s probíhající infekcí.
D-manóza
Vaší pozornosti by neměla určitě uniknout ani D-manóza, se kterou se při řešení nepohodlí v oblasti močových cest také často setkáte. Málokdo si ale pod tímto názvem představí něco konkrétního. Natož, aby dokázal jasně říct, v čem přesně by pro něj měla být D-manóza dobrá. Proto se na to půjdeme společně podívat.
D-manóza je jednoduchý cukr, který se nachází v mnoha druzích ovoce. Je příbuzná glukóze. Přirozeně se vyskytuje také v některých buňkách lidského těla. Zajímavostí je, že lidskému tělu může nabídnout podporu v několika různých směrech.
D-manóza se používá třeba k léčbě vzácného onemocnění zvaného syndrom glykoproteinového deficitu sacharidů typu 1b. Toto onemocnění se dědí v rodinách. Způsobuje ztrátu bílkovin střevem. Některé zprávy uvádějí, že D-manóza tuto ztrátu bílkovin zpomaluje a zlepšuje činnost jater.
To ale není všechno. D-manóza se často spojuje i s podporou normálního stavu močového traktu.
Předběžné klinické studie v USA a Evropě ukazují, že D-manóza může také léčit nebo předcházet infekcím močových cest. Výzkum naznačuje, že D-manóza brání určitým bakteriím ulpívat na stěnách močového měchýře. Vědci se domnívají, že bakterie místo toho ulpívají na cukru. To pomáhá bakteriím odejít z těla močí. Menší počet bakterií v močovém měchýři pak může snížit pravděpodobnost vzniku infekce, případně její zhoršení.
Také se má za to, že by D-manóza mohla sloužit jako prebiotikum, které je důležité pro podporu normálního stavu trávení a imunitního systému, což jsou další důležité body pro aktivní boj těla s infekcí.
Jak správně užívat bylinky pro zdraví močových cest?
Nepodezříváme vás z toho, že si chcete hrát ve volném čase na bylinkáře. Nejen proto, že je to pracné, ale také proto, že je pro tuto aktivitu nutné vzdělávat se v rostlinách, jejich použití, způsobu zpracování, vzhledu, kontraindikacích a podobně.
Z toho důvodu pro vás bude pohodlnějším řešením užívání přírodního doplňku stravy na podporu normální činnosti ledvin, močového měchýře a močových cest obecně, který obsahuje všechny z výše uvedených látek ve svém složení. Právě tato kombinace totiž může vašim močovým cestám nabídnout komplexní péči.
Také nezapomínejte na to, že součástí celého procesu by měl být i správně nastavený pitný režim, dodržování zásad intimní hygieny a další tipy a triky, které jsme zmínili v článku. Pokud se ani přes veškeré úsilí situace s močovými cestami nezlepšuje, vyhledejte lékaře.
Zdroj
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/horsetail – Přeslička rolní (anglicky)
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/goldenrod – Zlatobýl (anglicky)
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle – Kopřiva dvoudomá (anglicky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klikva_velkoplod%C3%A1 – Klikva velkoplodá (anglicky)
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/d-mannose-uses-and-risks – D-manóza (anglicky)
https://www.benu.cz/detail-dotazu/alternativa-antibiotika-7q9e1 – Lichořeřišince jako náhrada antibiotik (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/body/21197-urinary-system – Močový trakt (anglicky)
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/tropaeolum-majus – Lichořeřišnice větší (anglicky)
https://www.nia.nih.gov/health/bladder-health-and-incontinence/15-tips-keep-your-bladder-healthy – 15 tipů pro zdravé močové cesty (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 16. 12. 2024