Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

zánět močových cest

Co na zánět močových cest? Příčiny a efektivní léčba

Zánět močových cest se často vyskytuje jak u mužů, tak u žen. U každého pohlaví má však svá určitá specifika. Zatímco ženy na tyto infekce trpí i v mladším věku kvůli aktivnímu sexuálnímu životu, těhotenství a kratší močové trubici, u pánů se může tento problém objevit až o něco později. Co na zánět močových cest nejlépe funguje? A jaké jsou jeho hlavní spouštěče?

S infekcemi močového ústrojí se setkáváme tak často, že nás o nich mnohdy už nenapadne ani přemýšlet. Prostě jsou součástí našeho běžného života a tak to prostě je. Co si ale budeme povídat. Pokud si tento problém počíhá konkrétně na vás, uděláte vše možné (i nemožné), abyste se ho co nejdříve zbavili.

Problém se záněty močových cest však bývá v tom, že mají tendenci se v průběhu života vracet. To, že nad nimi jednou vyhrajete tedy neznamená, že už máte po zbytek času vystaráno.

Za jak dlouho infekce obvykle odezní? A jak probíhá přenos?

Co je to zánět močových cest?

Zánět močových cest už podle svého názvu napovídá, že jde o infekci močového ústrojí. Vzhledem k tomu, že zahrnuje několik součástí, může se objevit jak v močové trubici, tak v močovém měchýři a ledvinách. Trápí především ženy, ale nemusí to být vždy pravidlem. Délka léčby může trvat 2-3 dny, u komplikovanějšího zánětu pak může jít i o déle než týden.

jak poznat zánět močových cest příznaky

Jak ho poznat? – příznaky

Zánět močových cest může mít u každého trochu jiné příznaky, což souvisí hlavně s tím, kam až se infekce dokáže dostat. (Pokud až do ledvin, může to být skutečně hodně nepříjemné.)

Mezi první příznaky infekce močového ústrojí obvykle patří zvýšená potřeba močit, kterou doprovází pálení a řezání při vyprazdňování. Množství moči navíc bývá spíše menší a po vykonání potřeby můžete mít pocit, že měchýř nebyl dostatečně vyprázdněn.

Dále můžete zaregistrovat:

 • Stopu krve v moči
 • Zapáchající moč
 • Kalnou moč
 • Zvýšenou teplotu
 • Bolest zad
 • Zimnici

Obvykle platí, že čím výraznější jsou projevy zánětu, tím bývá závažnější. V případě, že máte hodně vysokou horečku a zánět ledvin, může se u vás objevit například i silné zvracení a nechutenství. V takových případech nehazardujte se svým zdravím a neprodleně vyhledejte pomoc lékaře.

Inkubační doba

Virová a bakteriální onemocnění mívají inkubační dobu, která označuje časový úsek od nakažení, během kterého se obvykle projeví první příznaky. Co se týče infekce močového ústrojí, průměrně si problému všimnete v rozmezí 72 hodin až 8 dní.

zánět močových cest příčiny inkubační doba

Co způsobuje zánět močových cest? – příčiny

Přenos infekcí močových cest může souviset například s vaším intimním životem. Není neobvyklý zánět močových cest po styku, protože se během akce mohou do ženské močové trubice dostat nejrůznější nečistoty. Rizikové může být i časté střídání intimních partnerů a nepoužívání kondomu.

Dále mezi rizikové faktory patří:

 • Nedostatečná intimní hygiena
 • Zadržování moči
 • Nedostatečný pitný režim
 • Cukrovka
 • Vrozená vývojová vada močového měchýře a močové trubice
 • Močové kameny
 • Zvětšená prostata u mužů

Ženy, které jsou na infekce močových cest citlivější, by na sebe měly dávat větší pozor i v období těhotenství a v post-menopauze, protože i v těchto obdobích u nich existuje zvýšená pravděpodobnost těchto potíží.

Chronický zánět močového měchýře

Aby toho nebylo snad málo, objevit se mohou i dlouhodobé potíže, které vám mohou značně znepříjemnit váš každodenní život. Jednou z komplikací může být chronický zánět močového měchýře, který může vzniknout po neřešeném a neléčeném zánětu močových cest.

V takové chvíli se mohou objevit akutní a opakující se záněty, které mohou postihnout sliznici močového měchýře. Riziko chronického zánětu může zvyšovat například zavedení cévky, těhotenství, cukrovka, radioterapie při léčbě rakoviny atd.

Domácí léčba zánětu močových cest

V případě, že máte podezření na zánět močových cest, můžete si provést jednoduchý test moči v domácích podmínkách, který vám dokáže poměrně spolehlivě ukázat, jak na tom přesně jste. Posléze se můžete objednat na dodatečné vyšetření ke svému ošetřujícímu lékaři, který vaši diagnózu potvrdí. Testovací sadu obvykle koupíte v lékárně.

Neléčený zánět močových cest může přerůst do obřích rozměrů, úplně na začátku vám ale může pomoci i domácí léčba, která může zahrnovat užívání vitamínů a bylinek a pár dalších jednoduchých tipů, na které se v mnoha případech spoléhali i naši předkové.

Bylinky

První volbou, kterou lze využít v počátku, či při řešení mírných potíží, může být užívání bylinných doplňků stravy na podporu normálního stavu močového ústrojí. Vzhledem k tomu, že obvykle obsahují látky, které mohou mít například močopudné účinky, rozhodně se je vyplatí vyzkoušet.

Ve složení dobrého doplňku stravy na močové cesty najdete:

 • Klikvu velkoplodou
 • Zlatobýl obecný
 • D-manózu
 • Lichořeřišnici větší
 • Přesličku rolní
 • Kopřivu dvoudomou
 • Medvědici lékařskou

Na poslední zmíněnou bylinku (medvědici lékařskou) si ale dávejte během užívání pozor, protože se dá brát pouze krátkodobě.

Kromě jiného, obvykle se doporučuje i klidový režim, který může zahrnovat i volno z práce. (Nemusíte hned sahat na dovolenou, někteří zaměstnavatelé dávají jako benefit takzvané sick days.) Také se snažte pít dostatečné množství tekutin, pravidelně vyprazdňujte močový měchýř a buďte v teple.

Léky a antibiotika

Pokud zánět močových cest přeroste v něco vážnějšího, je moudré navštívit lékaře, nechat se důkladně vyšetřit a nechat si předepsat antibiotika. I když se jejich nadužívání nedoporučuje, v případě vážné bakteriální infekce mohou představovat významnou pomoc.

Co se týče léčby lékařem, určitě ho z procesu nevynechávejte ani v případě, že procházíte těhotenstvím. V krajním případě může vážný zánět močových cest způsobit i předčasný porod, proto se nevyplatí tento problém podceňovat.

U antibiotik je také důležité, abyste dodržovali stanovený způsob dávkování, který vám doporučí lékař. A to i v případě, že máte pocit, že vaše problémy začínají ustupovat. Je totiž docela dobře možné, že se zánět bez důkladného zaléčení znovu vrátí a lékař vám bude muset předepsat jiná antibiotika. (Což nemá dobrý vliv na stav vaší střevní mikroflóry, která je důležitá pro normální trávení a fungování imunitního systému. Také můžete tímto způsobem nevědomky přispět ke zhoršení antibiotické rezistence, která může v budoucnu představovat pro lidstvo vážné riziko.)

Zbytek antibiotik, která nezvládnete po skončení léčby spotřebovat, s nikým nesdílejte, ale zbavte se jich v souladu se zásadami nakládání s léčivy. Nejlépe uděláte, když takový lék odnesete do lékárny, kde budou s léčivem nakládat jako s nebezpečným odpadem. (To se ostatně týká i jakýchkoliv jiných léků, včetně těch, které jsou již prošlé.)

zánět močových cest domácí léčba co pomůže

Co si z toho odnést?

Nyní se můžeme podívat na to, jak může vypadat prevence infekcí močových cest. Díky tomu už nebudete muset v budoucnu tento problém neustále řešit.

Ještě jednou připomeneme, že je vhodné vyzkoušet přírodní a volně prodejné doplňky stravy na podporu normálního stavu močového ústrojí, které vám mohou posloužit i na začátku řešení vašeho intimního problému. Primárně se snažte volit takové, které obsahují širší komplex bylinek.

Také nezapomínejte na:

 • Dobře nastavený pitný režim, který budete dodržovat každý den
 • Nošení prodyšného spodního prádla z přírodních materiálů
 • Dostatečnou intimní hygienu
 • Močení po každém pohlavním styku
 • Používání speciálních přípravků pro intimní hygienu

V neposlední řadě vám také může pomoci, když se budete po vykonání potřeby správně utírat. Když se vám navíc bude chtít na toaletu, moč zbytečně dlouho nezadržujte a jděte si co nejdříve odskočit.

U mužů, kteří mají nezhoubně zvětšenou prostatu, také může hrát roli, když po vykonání malé potřeby ještě chvíli počkají a posléze zkusí, zda jim v močovém měchýři nezůstal zbytek tekutiny.

Zdroje informací

https://www.cdc.gov/antibiotic-use/uti.html – Zánět močových cest (anglicky)

https://health.clevelandclinic.org/said-said-worse-urinary-tract-infections-infographic/ – Infekce močových cest (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/urinary-tract-infections-utis/ – Záněty močového ústrojí (anglicky)

Poslední aktualizace článku: 21. 5. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží